Sanacija Karepovca počinje na proljeće

12. prosinca 2014.

Preuzeto: Dalmacija News

Sanacija Karepovca trebala bi početi na proljeće, najavljeno je u srijedu na stručnom skupu “Gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji” koji je održan na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije. Sven Müller, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, rekao je da se zadnjih godina nije puno napravilo kada je u pitanju gospodarenje otpadom, ali je i naglasio kako sada postoji politička volja i odlučnost Ministarstva da uspostavi Program gospodarenja otpadom.

– Fond je u zadnje dvije i pol godine uložio 512 milijuna kuna. Moramo razdvajati otpad, moramo uvesti primarnu selekciju, moramo sanirati odlagališta i izgraditi centar u Lećevici. Alternative gospodarenja otpadom više nema! Jedinice lokalne samouprave nisu dovoljno napravile, a i Županija se mora još više potruditi. U zadnju godinu dana smo napravili puno na projektu Lećevice, ali nije dovoljno napravljeno na sanaciji odlagališta. Samo za Karepovac, čija će sanacija potrajati do dvije godine, je u Fondu spremno 60 milijuna kuna, Grad ima obvezu osigurati sredstva koja ne može osigurati Fond. Nakon što se izgradi Lećevica Karepovca više nema. Tamo će biti pretovarna stanica. To je jedino normalno rješenje, a novca će sigurno biti dovoljno, jer alternative nema – kazao je Müller i dodao kako će na Karepovcu nakon 2018. godine biti napravljen sustav otplinjavanja koji će pogoniti generatore za proizvodnju električne energije.

Osvrnuo se i na slučaj spaljivanja otpada u Cemexovim tvornicama. Iako o rješenju Ministarstva odlučuje Upravni sud, on smatra da je rješenje ispravno.

– Danas je to normalan proces oporabe otpada, on se dešava u cijelom svijetu, poglavito u Europi. To nije klasična spalionica i ograničenja su vrlo striktna, sve je jasno određeno i tu nema mogućnosti prijevare. Cemex je uložio ozbiljna sredstva, ali oni su privatna firma koja je uložila u poboljšanje svoje proizvodnje. Nadam se da ćemo svjedočiti tome da oni proizvode gorivo iz otpada, to je normalan tehnološki proces, ali mi im to nismo obavezni osigurati. Cemex proizvodi cement, a u proizvodnji koristi goriva iz otpada, a što više takvih goriva koristi to plaća manje naknade za emisije u zrak. To ne ide u smjeru da se građanima nešto podvali, neće se pogoršati ni status u okolišu, ni status zdravlja građana – istaknuo je Müller.

Projekt Lećevice vrijedan je 450 milijuna kuna, a većinom se financira sredstvima EU. Iz EU fondova namirit će se 70 posto iznosa, Fond će dati još 20 posto, a preostalih 10 posto trebaju namiriti jedinice lokalne samouprave. Aleksandra Čilić, načelnica Sektora zaštite okoliša u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kazala je da je od 15 odlagališta u Splitsko-dalmatinskoj županiji sanirano samo ono u Vrgorcu, ali i da su za sanaciju iduće godine uz Karepovac predviđeni još Hvar, Šolta i Sinj. Dodala je i da je zahtjeve za izgradnju reciklažnih dvorišta do sada uputilo 13 gradova.

Aleksandra Anić Vučinić, predsjednica Hrvatske udruge za gospodarenje otpadom, istaknula je kako javnost mora biti uključena od raniih faza projekta- Javnost ne može reći da ona ne želi na svom području centar ili reciklažno dvorište. Oni mogu tražiti da se stavi dodatni filter, da se mjerenja kakvoće zraka češće provode i mogu davati prijedloge koji će poboljšati sustav – poručila je ona.

Renato Šarc, znanstveni suradnik na Institutu za održivi menadžment i tehniku gospodarenja otpadom na austrijskom sveučilištu Leoben i posebni savjetnik ministra, govorio je o prednostima goriva dobivenog iz otpada. Rekao je da je korištenje goriva iz otpada počelo prije 20 godina, naglasio je kako je to standardno alternativno gorivo u EU i da je njegova kvaliteta usporediva s kvalitetom ugljena.
http://www.dalmacijanews.hr/clanak/g0ol-sanacija-karepovca-pocinje-na-proljece#/clanak/g0ol-sanacija-karepovca-pocinje-na-proljece